Artykuł mgr. Mateusza Grabarczyka w pracy zbiorowej „Transitional Justice in Central and Eastern Europe – Coping with the Communist past”

Okładka publikacji. Na górze, na żółtym tle napis "Digital Summer School 2021" (kolor czarny napisu), poniżej tytuł publikacji "Transitional Justice in Central and Eastern Europe, Coping with the communist past" (kolor czerwony napisu), z dopiskiem poniżej "Student Essays" (w kolorze białym). Przedstawione są dwie warstwy tapety: wierzchnia przedstawia na białym tle fragment Temidy w kolorze żółtym. Nie widać nóg Temidy i jej ręki trzymającej miecz, gdyż ten fragment tapety jest zerwany i spod niego wystaje czerwona tapeta pełna czerwonych gwiazd, złotych gwiazd otraz znaku sierpa i młota.Pod koniec 2021 roku ukazała się praca zbiorowa „Transitional justice in Central and Eastern Europe – Coping with the Communist past” wydana przez Deutsche Gesellschaft e.V., niemieckie stowarzyszenie na rzecz wspierania stosunków politycznych, kulturalnych i społecznych w Niemczech i Europie.

Publikacja jest efektem prac podjętych na międzynarodowej szkole letniej „Transitional Justice in Central and Eastern Europe – Coping with the Communist Past”, na której uczestnicy z Bułgarii, Niemiec, Gruzji, Mołdawii, Polski, Rosji, Serbii i Ukrainy, zajmowali się w trakcie wykładów i dyskusji procesami transformacji społecznej i politycznej w byłych państwach komunistycznych Europy Środkowo-Wschodniej.

W gronie 14 autorów znalazł się mgr Mateusz Grabarczyk z tekstem pt. „Judiciary reform and judges’ responsibility after 1989 in Poland”. Autor podejmuje w nim kwestię zastosowanego w Polsce po zmianie ustrojowej w 1989 r. modelu rozliczeń wobec sędziów w ramach sprawiedliwości tranzycyjnej, którego zbyt łagodny przebieg jest wskazywany jako jedna z przyczyn kryzysu konstytucyjnego i tzw. democratic backsliding w Polsce po 2015 r. W tekście autor rekonstruuje model opisowy rozliczeń sędziów w Polsce po upadku komunizmu, dokonuje jego oceny i wskazuje na jego znaczenie dla transformacji społecznej i politycznej kraju.

Więcej informacji i samą publikację można znaleźć na stronie Deutsche Gesellschaft e.V.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publikacje i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.