Zespół studentów pod opieką naukową dr. Macieja Dybowskiego laureatem konkursu Advanced Best Student Grant w ramach IDUB

Logo IDUB (Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza))Z radością informujemy, że zespół studentów pod opieką naukową dr. Macieja Dybowskiego – Gabriela Krawczyk, Łukasz Piosik i Paweł Drozdowski – został laureatem konkursu Advanced Best Student Grant w ramach IDUB. Grant przyznany został do końca września 2022 r. Jego temat to „Jak myśleć zgodnie z prawem? Myślenie jako zachowanie prawnie unormowane”.
W ramach badań osadzonych w metodologii Poznańsko-Szczecińskiej Szkoły Teorii i Filozofii Prawa i filozofii analitycznej omówione zostaną teoretycznoprawne i etyczne konsekwencje stanowienia norm prawnych wyznaczających podmiotom obowiązki określonego myślenia (np. w postaci definicji legalnych). Badania pozwolą ocenić, czy da się uznać myślenie za fakt prawny, czy można naruszyć prawo za pomocą myślenia oraz czy praktyka prawnego normowania myślenia zbliża system prawny do systemów moralnych. Odpowiedzi na te pytania poprzedzi wyróżnienie i dokładne scharakteryzowanie typów norm dotyczących myślenia w polskim systemie prawnym, a także wskazanie przykładów takich norm w systemach zagranicznych. Badania pozwolą poddać analizie założenia o normatywności tekstu prawnego, być może dostarczając nowe perspektywy opisu normatywności prawnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Granty i staże naukowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.