Pod koniec ubiegłego roku ukazał się nowy numer „Studiów nad Autorytaryzmem i Totalitaryzmem” (tom 45 nr 3), w którym ukazał się artykuł autorstwa dr. Michała Krotoszyńskiego pt.: „Zakaz propagowania ustrojów totalitarnych przez nazwy miejsc publicznych — problemy stosowania prawa”.
W tekście autor podejmuje dwa najważniejsze problemy powstałe w orzecznictwie sądów administracyjnych na bazie uchwalonej w 2016 r. tzw. ustawy dekomunizacyjnej: 1) kwestię dopuszczalności skargi na zarządzenie zastępcze wojewody oraz 2) wybór metody ustalania czy nazwa narusza przepisy ustawy.
W odniesieniu do pierwszego z nich, autor wskazuje, że problem interpretacyjny należało rozwiązać w oparciu o regułę kolizyjną lex superior derogat legi inferiori. Kwestia ta jest istotna w odniesieniu do rozważań nad dopuszczalnością rozproszonej kontroli konstytucyjności prawa. Z kolei w odniesieniu do drugiego problemu, autor argumentuje, że różne metody przyjmowane przez sądy w tym zakresie są zrozumiałe biorąc pod uwagę nieprecyzyjność regulacji ustawowych, ale dają się też wyjaśnić przez odwołanie się do teorii aktów mowy. Przedmiotem krytyki może być jednak brak wypracowania hierarchii tych metod. Kwestia ta jest doniosła z uwagi na to, że podobne problemy istnieć będą zawsze wtedy, gdy zajdzie potrzeba ustalania, czy istotniejsze są intencje nadawcy komunikatu – czy jego społeczny odbiór.
Serdecznie zachęcamy do lektury!