Książka „Zygmunt Ziembiński «Ghandi»” autorstwa prof. Sławomiry Wronkowskiej

Okładka książki zat. Zygmunt Ziembiński "Ghandi" przedstawiająca portret Profesora.Z ogromną radością informujemy, że w ramach serii „Magistri Nostri. Profesorowie Wydziału Poznańskiego Uniwersytetu” ukazał się tom zat. Zygmunt Ziembiński „Ghandi”, autorstwa prof. Sławomiry Wronkowskiej. Książka jest poświęcona życiorysowi i dorobkowi naukowemu Profesora Profesorów, założyciela poznańskiej szkoły teorii prawa, jednego z najwybitniejszych polskich teoretyków prawa XX-wieku.

Jak wskazano w podsumowaniu tomu na stronie wydawcy: Książka w barwny sposób zarysowuje sylwetkę niezwykłego profesora Zygmunta Ziembińskiego, wybitnego teoretyka prawa, członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk, od czasów studiów związanego z Wydziałem Prawa i Administracji UAM i znanego w akademickim środowisku Poznania jako „Gandhi”. Ukazano w niej trzy role Profesora: badacza oraz autora oryginalnych koncepcji naukowych, nauczyciela i wychowawcy młodzieży, a także twórcy szkoły naukowej. Z kart książki czytelnik dowie się, że zainteresowaniami naukowymi obejmował Ziembiński nie tylko prawoznawstwo, ale też logikę, socjologię i etykę, co pozwoliło mu analizować różne aspekty zjawisk prawnych. Jego trud badawczy zaowocował trzystoma publikacjami. Pracę badawczą łączył z kształceniem i wychowaniem młodzieży, którą kochał i która lgnęła do niego zafascynowana jego wiedzą i osobowością. Jego skrypty i podręczniki, w tym słynna „Logika praktyczna”, kształtowały wiedzę i kulturę prawną wielu pokoleń młodzieży akademickiej. Stworzył wyjątkowe seminarium, na którym gromadzili się przyszli prawnicy, filozofowie, socjolodzy, ludzie sztuki i polityki.

Serdecznie zachęcamy do lektury!

Książkę w wersji elektronicznej można uzyskać w ramach otwartego dostępu na stronie Wydawnictwa UAM.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenia, Publikacje i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.