Członkowie Zakładu na Międzynarodowej Konferencji Naukowej im. prof. Stanisława Czepity

Plakat konferencji przedstawiający logo i podstawowe informację o niej: tytuł, data, organizatorW dniach 23 i 24 listopada 2023 r. odbyła się Międzynarodowa IV. Konferencja Naukowa im. prof. Stanisława Czepity „O pojmowaniu prawa i prawoznawstwa”, organizowana przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konferencja nosi imię Profesora Stanisława Czepity, wybitnego teoretyka prawa, który – przed zatrudnieniem na Uniwersytecie Szczecińskim – swoją karierę akademicką rozwijał na Wydziale Prawa i Administracji UAM, pracując najpierw w Zakładzie Prawniczych Zastosowań Logiki, a następnie w Katedrze Teorii Państwa i Prawa UAM.

Pierwszego dnia tegorocznej edycji konferencji odbyły się dwa panele. Pierwszy oddawał hołd gigantom polskiej teorii prawa, pytając o aktualność ich koncepcji naukowych i o ich współczesne wykorzystanie. W trakcie tego panelu wystąpiła Pani Profesor Sławomira Wronkowska oraz Pan Profesor Marek Smolak. Pani Profesor, która była także członkinią Rady Naukowej tej Konferencji, przybliżyła sylwetkę Prof. Zygmunta Ziembińskiego, zaś Pan Profesor – Prof. Macieja Zielińskiego.

Drugi z paneli skupiał się na interdyscyplinarnej refleksji o wykładni konstytucji, łącząc perspektywy wybitnych teoretyków prawa i konstytucjonalistów. Można było wysłuchać także wystąpień o aktualnych problemach teorii i filozofii prawa.

Kolejnego dnia konferencji odbyły się panele międzynarodowe, na których swoje wystąpienia prezentowali zagraniczni uczeni, teoretycy i filozofowie prawa z różnych zakątków Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Jeden z nich był moderowany przez Pana Profesora Marka Smolaka.

Tego dnia odbyła się także Konferencja Naukowa Młodych im. prof. Stanisława Czepity pt. „O pojmowaniu prawa i prawoznawstwa”. W jej trakcie swój referat zat. „Współudział sądownictwa w budowaniu rządów niedemokratycznych” wygłosił mgr Mateusz Grabarczyk. Z kolei dr Michał Krotoszyński był jednym z członków Rady Naukowej tej Konferencji, a także moderował jeden z paneli.

Więcej informacji, w tym program konferencji, można znaleźć na stronie wydarzenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konferencje i seminaria, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.